להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

חיוב בדיקות רפואיות חוזרות מגיל 70 כל 5 שנים

חיוב בדיקות רפואיות חוזרות מגיל 70 כל 5 שנים

החוק הנהוג בישראל כיום יוצר את האיזון הנכון בין האינטרס של הנהגים הזקנים לבין האינטרס הציבורי. מבחינת האינטרס של הנהגים הזקנים, הוא מהווה שיפור ביחס לחוק שהיה נהוג עד שנת 2011

בדיקות רפואיות לנהגים – רק מגיל 70

יש להקדים את גיל התחלת הבדיקות הרפואיות

יש להקדים את גיל התחלת הבדיקות הרפואיות

זה היה החוק שהונהג בישראל עד שנת 2011, אז הוא שונה בשל העלייה בתוחלת החיים. יש לחזור למצב חוקי זה שכן החוק הנהוג בישראל כיום מסכן יתר על המידה הן את הנהגים הזקנים והן את כלל הציבור

מתי מורידים את סבא מההגה

קשישים מאחורי ההגה – בעיה שניתן לפתור

אין לחייב בדיקות רפואיות דווקא למבוגרים

אין לחייב בדיקות רפואיות דווקא למבוגרים

אין להתחשב כלל בקריטריון הגיל הכרונולוגי! יש להשית על כלל נהגי ישראל בדיקות רפואיות אחת ל-5 שנים

חובה חוקית לביצוע בדיקות רפואיות תקופתיות- תנאי לחידוש רשיון נהיגה

תמצית 

העלייה בתוחלת החיים הביאה לגידול ניכר במספר הזקנים האוחזים בהגה. הנהיגה מקנה לזקן תחושות של עצמאות, חירות וחיוניות, והיא מרכיב חשוב בעולם המבקש לקדם "זקנה פעילה"- active aging. נמצא כי הפסקת הנהיגה בגיל מבוגר עלולה להוביל לפגיעה בדימוי העצמי, לבידוד חברתי ולדיכאון. 

עם זאת, יש לקחת בחשבון כי הנהיגה בגיל השלישי טומנת בחובה סכנה מוגברת בגין הבעיות הבריאותיות ההולכות ומצטברות: הירידה בקואורדינציה ובמהירות התגובה, הדרדרות הראייה והשמיעה- כל אלו מגדילות את הסיכוי לתאונות דרכים. מחלות ספציפיות המתפרצות בזקנה, כגון פרקינסון ואלצהיימר- פוגמות אף הן באיכות הנהיגה ומסכנות את הנהג ואת הסביבה.

עד לשנת 2011 החוק בישראל חייב כל בעל רכב לעבור בדיקות רפואיות החל מגיל 65 ולאחר מכן כל שנתיים. בעקבות העלייה בתוחלת החיים חל שינוי בחוק. כיום, נהג רכב פרטי חייב בבדיקות רפואיות החל מגיל 70 בבואו לחדש את רישיונו, ולאחר מכן כל 5 שנים.

 השאלה המרכזית: החל מאיזה גיל יש להטיל על הנהג בדיקות רפואיות, ובאיזו תדירות?