להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

מדיניות סגר כללי לעומת המודל השבדי

מדיניות סגר כללי לעומת המודל השבדי

לאור התחלואה ההולכת וגדלה ודאגה מקריסת המוסדות הרפואיים במדינה נקטה הממשלה במדיניות של סגר נוסף בחגי תשרי (תשפ"א). סגר זה נועד למניעת התפשטות נגיף COVID-19 והשטחת העקומה.

בעבור אוכלוסיית הזקנים משמעות סגר זה היא בידוד מתמשך ומחסור בתמיכה חברתית, להם השלכות משמעותיות על החוסן הבריאותי והנפשי.

לצד אימוץ מדיניות זו, מתרבים הקולות בציבור הקוראים לאימוץ המודל השבדי בכדי להשיג חסינות עדר וטוענים כי השלכות הסגר על החברה והכלכלה הרות אסון, בעוד הנתונים האמפיריים לא תומכים בכך שסגר הוא אמצעי יעיל לבלימת המגפה.

קיים חשש כי בעבור אוכלוסיית הזקנים מודל זה יהיה מסוכן במיוחד, היות והסרת ההגבלות שחלות על המשק עלולה להוביל לסכנה גוברת של הדבקות בנגיף, חולי ותמותה.

sources

תמצית

סוגיא זו תעסוק במשבר הקורונה תוך בחינת מדיניות הממשלה ומקבלי ההחלטות, כמו גם הצפת חלופות אפשריות.

 

הדיון הערוך

 • עורך

  המודל השוודי ואוכלוסיית הזקנים המודל השוודי ואוכלוסיית הזקנים (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  כ-120 חוקרים ורופאים פנו לאחרונה לממשלה במכתב הקורא לאמץ את המודל השוודי כאלטרנטיבה להתמודדות עם COVID-19. הם ממליצים להגן על… כ-120 חוקרים ורופאים פנו לאחרונה לממשלה במכתב הקורא לאמץ את המודל השוודי כאלטרנטיבה להתמודדות עם COVID-19. הם ממליצים להגן על אוכלוסיות פגיעות, אך לא לנקוט צעדים קולקטיביים מרחיקי לכת כמו סגר. עיקרו של המודל השבדי הוא פתיחה מלאה של המשק וחזרה לשגרת חיים כמעט רגילה, תוך מתן המלצות בלבד לאוכלוסייה. כזכור, מודל זה גבה מחיר הכבד מאוכלוסיית הזקנים בשבדיה, כמחצית מהנפטרים היו דיירים במוסדות לאשפוז סיעודי ארוך טווח ודיור מוגן. הדיון שלפנינו יעסוק בשאלת ההשלכות האפשריות של אימוץ מודל זה על אוכלוסיית הזקנים בישראל. (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  פירוט הנימוקים בעד פירוט הנימוקים בעד (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  בבסיס אסטרטגיית "חסינות העדר" עומדת הטענה כי כאשר יהיו מספיק נדבקים באוכלוסייה שיהפכו עמידים בפני המחלה, תיבלם התפשטות הווירוס והוא… בבסיס אסטרטגיית "חסינות העדר" עומדת הטענה כי כאשר יהיו מספיק נדבקים באוכלוסייה שיהפכו עמידים בפני המחלה, תיבלם התפשטות הווירוס והוא ידעך בהדרגה. כאשר בודקים את גישת "חסינות העדר" אל מול סגר רואים כי הן בשבדיה שנקטה בחסינות העדר והן בבריטניה שהטילה סגר, היה מספר דומה של מתים למיליון נפש. מכאן שסגר אינו הכרחי, וניתן לפתוח את המשק וליצור שרשראות חסינות, כאשר אנשים מבוגרים יעטו מסכות, יישארו בבתים ויקטינו מגע. לצפייה בדבריו של פרופ' אודי קמרון (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  החסם לאימוץ מודל זה בישראל הוא החשש מכמות הנפטרים הגדולה. עם זאת האוכלוסייה המבוגרת שנפגעה מהנגיף בשבדיה שונה באופן מהותי… החסם לאימוץ מודל זה בישראל הוא החשש מכמות הנפטרים הגדולה. עם זאת האוכלוסייה המבוגרת שנפגעה מהנגיף בשבדיה שונה באופן מהותי מזו שבישראל, בעוד בשבדיה לאנשים השוהים במוסדות סיעודיים נותרו חודשים ספורים לחיות, בישראל אלו אנשים שנכנסים מרצונם לבתי אבות כדי להינות משארית חייהם. על כן יש לבדוק מי היו אותם המתים ומה ניתן לעשות אחרת בכדי להגן על האוכלוסייה שלנו. לצפייה בדבריה של ד"ר שוש אלטוביה (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הנגיף אינו מהווה איום ממשי על מערכת הבריאות היות ואחוז התמותה מהנגיף מאוד נמוך, פחות מתמותה משפעת. יש להכין את… הנגיף אינו מהווה איום ממשי על מערכת הבריאות היות ואחוז התמותה מהנגיף מאוד נמוך, פחות מתמותה משפעת. יש להכין את בתי החולים, להקצות משאבים, להגדיל תקנים ולערוך הכשרות על מנת לחזק את מערכת הבריאות. לצפייה בדבריו של ד"ר אמיר שחר    (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  פירוט הנימוקים נגד פירוט הנימוקים נגד (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  איבוד שליטה וקריסת מערכת הבריאות איבוד שליטה וקריסת מערכת הבריאות (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  נזק לטווח ארוך גם אצל חולים לא קשים נזק לטווח ארוך גם אצל חולים לא קשים (צפיה בדעה במקור)

מקורות עקריים