להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

סוגיית העוני | מקורות

גירעון צפוי בביטוח הלאומי

עפ"י דוח בנק ישראל, הביטוח הלאומי יגיע למצב גרעוני בשנת 2037, דוח הביטוח הלאומי אף חוזה כניסה מוקדמת יותר לגירעון.

המשמעות היא היווצרות פער בין תזרימי המוסד להוצאותיו בעוד שניים-שלושה עשורים, ולאחר מכן התרוקנות הקרן. דבר שלא יאפשר מתן אותם תנאים שקיימים היום לזקנים של מחר.

בנק ישראל מזהיר מפני שאננות של הממשלה, שכן תחילת טיפול במשבר בשלב מאוחר יותר תפגע ביכולת לפרוס את התשלומים בצורה נוחה.

ניתן יהיה לסגור את הפער באמצעות הגדלת תזרים המיסים, העלאת גיל הפרישה לנשים, ופתרונות נוספים כגון הקטנת קצבאות. כמו כן על מנת להימנע מהחמרה מהירה יותר של המצב, יש להצמיד את הקצבאות למדד המחירים לצרכן ולא לשכר המינימום (כפי שנעשה לאחרונה עם קצבאות הנכים בניגוד להמלצות).

הביטוח הלאומי: "צריך לזכור שתאריך זה הוא ׳במרחק נגיעה׳ שישליך על זכויות הציבור הרחב באשר הוא וביתר שאת לדור הצעיר. אסור לנו לדחות את הקץ אלא להבין כי הטיפול והשמירה על הביטחון הסוציאלי של אזרחי ישראל, הוא צו השעה, הכרחי ומחוייב המציאות ויפה שעה אחת קודם"

תגובת פרופ' יצחק בריק, יו"ר אגודת הגרונטולוגיה הישראלית:

"נתבשרנו הבוקר שעל פי תחזית בנק ישראל המוסד לביטוח לאומי יגיע למצב גרעוני רק בשנת 2037 ולא בשנת 2026 כפי שטוענים האקטוארים של המוסד לביטוח לאומי. כך או כך יש בזה דגל אדום לממשלת ישראל אשר כבר החליטה לפני שנים לטפל בבעיה אך בפועל לא עשתה דבר. מה שמדאיג יותר הוא שהבנק מציע פתרון אפשרי של קיצוץ בקצבאות. אני מקווה מאד שהממשלה לא תתפתה ללכת בכוון זה שהרי הקצבאות ברמתן הנוכחית כבר אינן מאפשרות קיום בכבוד. קיצוץ בקצבאות יעמיק וירחיב את ממדי העוני בקרב האזרחים הוותיקים. לגבי אלו ההפך הוא הנדרש, יש למגר את העוני בקרב האזרחים הוותיקים בישראל".

לכתבה המלאה מאת עמרי מילמן לחצו כאן

מקורות קרובים

Avatar

הצעת תכנית האב

אחד מכל שישה זקנים הוא עני .

Avatar

מסקנות ועדת אלאלוף

המלצות לשיפור מצב הקשישים העניים בישראל