להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

sources

תמצית

רק דבר אחד בטוח בחיים: המוות. יצר החיים הטבוע בנו מלידה גורם לרבים מאיתנו לפחד מהמוות ולהדחיק אותו ממחשבותינו.


ד"ר יאיר דור-זיידמן, חוקר מדעי המוח, טוען כי "יש במוח אמונה לא מודעת, בסיסית מאוד, שהמוות שייך לאחרים, לא לי. והאמונה הזאת מופעלת בכל פעם שאנחנו באים במגע עם משהו שיכול להזכיר את המוות. אנחנו מדחיקים אותו בנוגע אלינו, ומשליכים אותו על אחרים. וזה מגן עלינו".


חרדת המוות גורמת לכך שהדיבור עליו נחשב לטאבו בחברה המערבית. ועם זאת, בשנים האחרונות התפתחה גישה אחרת, לפיה אין להירתע מהדיבור על המוות. אדרבא, כדאי לדבר עליו! "קפה מוות" הוא מיזם חברתי שבמסגרתו נפגשים אנשים "על כוס קפה" לצורך מטרה אחת: לדבר על המוות. קבוצות כאלה הפכו פופולריות מאוד ברחבי העולם, וגם אנחנו "על המפה": פרופ' עמיה ליבליך הביאה לישראל את המיזם החברתי של "קפה מוות" ואף כתבה על כך ספר.

הדיון הערוך

 • עורך

  האם כדאי לדבר על המוות? האם כדאי לדבר על המוות? (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הדיבור על המוות מפחית את החרדה מפניו ומבהיר מראש את ההעדפות הטיפוליות של האדם למקרה שיגיע למצב רפואי של "חולה הנוטה… הדיבור על המוות מפחית את החרדה מפניו ומבהיר מראש את ההעדפות הטיפוליות של האדם למקרה שיגיע למצב רפואי של "חולה הנוטה למות". (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  שום דבר טוב לא ייצא מדיבור על המוות. חרדת המוות מלווה אותנו מילדותנו, ושיחה על המוות עלולה רק להעצים את… שום דבר טוב לא ייצא מדיבור על המוות. חרדת המוות מלווה אותנו מילדותנו, ושיחה על המוות עלולה רק להעצים את החרדה ולהוביל לדיכאון. התמודדות עם סוף החיים – גישות ואמירת אמת (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  לדבר על המוות בעתי משבר לדבר על המוות בעתי משבר (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  אירועי לחימה הם לצערנו דבר שבשגרה במדינת ישראל, ואלו מייצרים מצבי דחק המשפיעים על חיי האוכלוסיות השונות במדינה, ובאופן מיוחד גם…

  אירועי לחימה הם לצערנו דבר שבשגרה במדינת ישראל, ואלו מייצרים מצבי דחק המשפיעים על חיי האוכלוסיות השונות במדינה, ובאופן מיוחד גם על חייהם של האוכלוסיה הבוגרת.

  מאמר מחקרי שפרסמה אוניברסיטת אריאל בחן כיצד ובאיזו מידה גילו אנשים זקנים שהיו תחת איומי ירי וטרור בסבבי הלחימה האחרונים איתנות אישית נפשית.

  המחקר טוען כי במבצע "צוק איתן", לא נחוו מקרי חרדה ודיכאון, והוכחו עמידות וחסינות של אוכלוסיית הגיל השלישי במצבי הדחק .

  קראו אותו כאן > עמידות הזקנים בישראל במצבי משבר

  האם הדיון על המוות בזמנים כאלו רק יגביר את החסינות הנפשית או ישבור אותה?

  כיצד ילמד הדור הצעיר מנסיון המבוגרים בכדי לפתח חסינות לאומית?

  (צפיה בדעה במקור)

מקורות עקריים