להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

אתגר בידוד הדיירים

אתגר בידוד הדיירים

בעוד בידוד האוכלוסייה המבוגרת נדון בפורום זה בעבר (למעבר לדיון  בידוד כלל אוכלוסיית הזקנים ראו כאן), סוגיה זו תתמקד בבידוד דיירי בתי האבות ובהשלכות הסגר על אוכלוסייה שברירית זו. כידוע, במחלקות בתי האבות מתגוררים דיירים רבים, חדר האוכל והחללים הציבוריים משותפים, כמו גם אנשי הצוות מטפלים בדיירים רבים בו זמנית. כל אלו מהווים כר פורה להתפרצויות נגיף הקורונה במהירות.

בתחילת המשבר ולנוכח החשש מהתפרצות הנגיף, הורה משרד הבריאות על איסור כניסת מבקרים אל בתי האבות והדיור המוגן ברחבי הארץ אליהם (הנחיות אשר פורסמו ב10/3/20). גם לאחר שכלל המשק יוצא מהבידוד, המשיכו לחול בעבור דיירי המוסדות הגבלות חמורות על כניסת מבקרים או יציאה מחוץ למוסד, צעד הנתפס בעיני רבים כפגיעה באוטונומיה ובזכויות האדם שלהם.

ראש מטה מגן אבות ואמהות  פרופ' נמרוד מימון  גיבש נוהל מסודר לפתיחת בתי האבות למבקרים. נוהל זה נתקל בהתנגדות גם מצד מנהלת אגף גריאטריה במשרד הבריאות וגם על ידי חלק ממנהלי בתי האבות בגלל מחסור בתקציב לבקרת הביקורים (תקציב הדרוש למניעת התפרצות נוספת).

פעילים ממאבק משפחות הדיירים מתחו ביקורת על כך שלמרות השיפור במצב התחלואה בבתי האבות, נוהל הביקורים לא השתנה, הדבר המזיק לדיירים לא פחות מהקורונה והחלו בהליך להגשת עתירה לבג"ץ.

הצורך בבדיקות סקר

הצורך בבדיקות סקר

בדיקות לאנשים א-סימפטומטיים מקרב אנשי הצוות והדיירים למניעת התפשטות המחלה בבתי האבות, היות ודיירים רבים שוהים יחדיו, כמו גם אנשי הצוות באים במגע עם מספר רב של דיירים, קורה ועד שהאדם יגלה תסמיני המחלה, הוא עלול להדביק דיירים ואנשי צוות רבים.

עמדת משרד הבריאות היא צמצום את כמות הבדיקות ואילו מטה אבות ואימהות (שהוקם במטרה לנהל את בתי האבות בתקופת הקורונה) לוחץ להרחיב את כמות הבדיקות בבתי האבות

.

.

sources

תמצית

רקע: מגפת הקורונה פגעה באופן דרמטי בבתי האבות. משבר זה הציף שורה של מחדלים וליקויים בהתנהלות משרד הבריאות והגופים האחראים. כניסתם של אנשי צוות חולי קורונה, מחסור בציוד מיגון וביצוע מספר נמוך של בדיקות לאיתור חולי קורונה הובילו להתפרצות המחלה בבתי האבות. התמותה בקרב דיירי בתי האבות גבוהה ועומדת על כ-42% מכלל הנפטרים מהנגיף. בכדי להגן על הדיירים ולמנוע מוקדי התפרצות החליט משרד הבריאות על סגירת המוסדות למבקרים מבחוץ. סגר זה משפיע באופן שלילי על רווחתם הנפשית של הדיירים.

מחאת המשפחות: בעקבות המשבר החלה להתגבש מחאה ארצית של משפחות הדיירים בבתי האבות והמוסדות הסיעודיים, אשר דרשו  להעביר את הטיפול ממשרד הבריאות לגורם ניהול על וליישם תכנית בשם "מגן אבות ואימהות". מטרת התכנית היא הבטחת החוסן הלאומי והגנה על אוכלוסיות האנשים הזקנים ואוכלוסיית בעלי המוגבלויות השוהים במסגרות החוץ ביתיות, אל מול התפשטות מחלת ה-COVID19.

בלי תקצוב של התכנית, הדיירים ימשיכו להיות חשופים לסכנת הידבקות.

הדיון הערוך

 • אודי ליאון

  האם הדיור המוגן נפגע במגיפת הקורונה? האם הדיור המוגן נפגע במגיפת הקורונה? (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הבהרה! לאחר בדיקה, מתברר שהדיורים המוגנים אכן לא נפגעו בתחלואה בקורונה. במקביל, הצורך בציוד מיגון ובצוות משלים, במיוחד עקב הקשיים… הבהרה! לאחר בדיקה, מתברר שהדיורים המוגנים אכן לא נפגעו בתחלואה בקורונה. במקביל, הצורך בציוד מיגון ובצוות משלים, במיוחד עקב הקשיים בבידוד הגורף שהוטל - חייבו התמודדות בפני עצמה. בהזדמנות זו כדאי לעשות סדר בהבדלים שבין סוגי הדיור הקיימים לאוכלוסיית הקשישים, ראו בלינק זה (צפיה בדעה במקור)
 • יצחק בריק

  תודה על ההבהרה לגבי סוגי המוסדות השונים. בדיור המוגן חשוב להבחין בין הדיור המוגן הציבורי והדיור המוגן הפרטי. בדיור המוגן… תודה על ההבהרה לגבי סוגי המוסדות השונים. בדיור המוגן חשוב להבחין בין הדיור המוגן הציבורי והדיור המוגן הפרטי. בדיור המוגן הציבורי, המנוהל על ידי חברות השיכון השונות, אין את אותם השירותים הקיימים בדיור המוגן הפרטי, כגון מסעדה  וחדר כושר. יש לכך משמעות הן לגבי ההתנהגות של הדיירים והן של מדיניות הממשלה. (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  בעקבות משבר הקורונה חלה עלייה בהתעסקות של התקשורת ,ומתוך כך של האוכלוסייה כולה- במה שקורה בבתי אבות. האם אנו נותנים… בעקבות משבר הקורונה חלה עלייה בהתעסקות של התקשורת ,ומתוך כך של האוכלוסייה כולה- במה שקורה בבתי אבות. האם אנו נותנים מספיק מחשבה מה קורה שם בימי חול? עד כמה הדיירים במחלקות התשושים, סיעודיות ותשושי הנפש מבודדים בימי שגרה??? כמה מהם יוצאים לאן שהוא? לבית קפה ? לנשום אוויר? הרי רובם הגדול מבודדים כל השנה כי הם בקומה 2 או מינוס 3 ואין צוות ולא תמיד בני משפחה שיוציאו אותם. הבידוד , ויותר מזה הבידוד החברתי קיים שם כל יום כל היום. ולא רק בימי קורונה כמובן שבימי המשבר הדבר אף מחמיר כי גם בני המשפחה- הקשר היחידי עם העולם החיצון- נלקח מהם. מי יתן ונוכל כולנו- אנשי מקצוע, משפחה ויותר מכל הזקנים עצמם- ליצור שינוי מהותי בנושא. כל מי שחווה על בשרו את הבידוד בבית- לא יכול להעלות על דעתו להישאר במרחב אחד חודשים ואף שנים- כפי שקורה במוסדות. (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  דילמת הסגר על בתי האבות דילמת הסגר על בתי האבות (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  מגיפת  הקורונה פגעה בצורה חמורה בבתי האבות . כמעט 50% מהמתים מקורונה בגל הראשון היו מבתי האבות. לפיכך החליטו  משרד… מגיפת  הקורונה פגעה בצורה חמורה בבתי האבות . כמעט 50% מהמתים מקורונה בגל הראשון היו מבתי האבות. לפיכך החליטו  משרד הבריאות ומנהלי בתי האבות על איסור כניסת מבקרים אל בתי האבות ברחבי הארץ. ראו  כאן גם לאחר שכלל המשק יוצא מהבידוד, המשיכו לחול על דיירי המוסדות הגבלות חמורות בנוגע לכניסת מבקרים או יציאה מחוץ למוסד, צעד הנתפס בעיני רבים כפגיעה באוטונומיה ובזכויות האדם שלהם. לאחר הירידה בתחלואה והיציאה של המשק מהסגר, גובש במטה מגן אבות ואמהות  (שהוקם לצורך התמודדות עם המשבר בבתי האבות)  נוהל מסודר לפתיחת בתי האבות למבקרים. נוהל זה נתקל בהתנגדות אגף הגריאטריה במשרד הבריאות וגם על ידי חלק ממנהלי בתי האבות.  משפחות הדיירים יצאו למאבק לשחרור מהסגר בנימוק שהבידוד פוגע גם בשלומם הנפשי של הדיירים. (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  האם ישנה דרך לאזן בין שמירה על בריאות הדיירים לבין שמירה על שלומם הנפשי? האם נכון ואחראי לאפשר ביקורי משפחות… האם ישנה דרך לאזן בין שמירה על בריאות הדיירים לבין שמירה על שלומם הנפשי? האם נכון ואחראי לאפשר ביקורי משפחות לאור התפשטות הקורונה במוסדות אלו? האם להעדיף את שלומם הנפשי של דיירי בתי האבות על שלומם הפיזי ? (צפיה בדעה במקור)

מקורות עקריים