להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

המכרז החדש משפר את איכות השירותים

המכרז החדש משפר את איכות השירותים

משרד הבריאות טוען:
“במסגרת המכרז החדש הזה, עלה משמעותית השכר שניתן לכוחות העזר המטפלים בקשישים, בנוסף למהלכים משלימים הצפויים להבשיל בתחילת 2019, שכוללים תוכנית הכשרה מקיפה יותר, מענקי התמדה ושימור כוח אדם איכותי בתחום ותוספת תקינה כדי להפחית עומסים. ניסיון נוסף לעכב את פרסום המכרז יפגע באיכות הטיפול בקשישים ובמוסדות המטפלים עצמם”.
ראיה לכך היא שבית המשפט דחה את עתירתם של המוסדות.

 המכרז יקצץ שליש ממיטות האשפוז ויביא לסגירת מוסדות

 המכרז יקצץ שליש ממיטות האשפוז ויביא לסגירת מוסדות

המוסדות- מנגד- מעלים שתי טענות מרכזיות:

1. עפ"י משרד הבריאות, עלות תפעול יום במוסד היא 86 ש"ח אך לא מעגנים זאת בשום נתונים מהמציאות.

בפועל יום תפעול הכולל לינה, אוכל, רפואה וכל מה שנותן המוסד עולה 120-150 ש"ח. והפער- ניחשתם- נופל על כתפי המוסד.

בנוסף ישנם פרמטרים רבים אשר קיימים במוסד אך לא כלולים ברשימת העלויות של משרד הבריאות: חשב שכר, מנהל חשבונות וכמובן- שומר….

בית המשפט החליט ללכת עם הרגולטור ולא בחן לעומק את הדברים.

2. ברמות השכר שקבע הרגולטור במכרז לא ניתן למצוא אנשי מקצוע בפועל.

השכר מבזה ולא ריאלי.

וגם פה- ניחשתם- הפער נופל על המוסדות. ובסופו של יום- הכל נופל על הקשישים המאושפזים והצוות השחוק.

 

 

 

 

sources

תמצית

לאחרונה התפרסם  מכרז חדש    של משרד הבריאות לרכישת שירותי אשפוז גריאטריים. מטרת המכרז היא רכישת שירותים עבור חולים סיעודיים ו/או תשושי נפש, אשר מקבלים סיוע במימון אשפוזם ממשרד הבריאות והוא אמור לייצר הקפדה על רמת ואיכות השירות הניתן לציבור המאושפזים במוסדות . מכרז זה עורר סערה במערכת .

המשרד טוען שהמכרז משפר את תנאי התעסוקה והשהיה ואילו המוסדות טוענים שהוא מקצץ באופן דרמטי בתקציבם . 

הסוגיה מעלה את השאלה – האם המכרז בפועל היא קיצוץ בהוצאות המדינה ? האם המוסדות היוצאים כנגד זה מגינים על עצמם או על הדיירים?

 

 

הדיון הערוך

 • אביטוב זלקין

  "דברים שרואים מכאן לא רואים משם" כמנהל מוסד אני שב ומנסה להסביר לעצמי איך ייתכן שהפערים בין עמדות האגף לגריאטריה… "דברים שרואים מכאן לא רואים משם" כמנהל מוסד אני שב ומנסה להסביר לעצמי איך ייתכן שהפערים בין עמדות האגף לגריאטריה לעמדות מנהלי המוסדות הן כל כך גדולות. האם באמת אינם רואים? להלן מספר קטן של דוגמאות : 1.  האם הגיוני שבתי האבות ישמשו כ"בנק" של המדינה וילוו לה תקציבים עבור רכישת מיטות, התקנת כיורים, מיגון חלונות, התקנת מצלמות ועוד? 2. האם הגיוני לנהל בית אבות ללא חשב שכר, מנהל חשבונות ובעיקר בלי שומר בכניסה? האם הקשישים הפכו להפקר מוחלט? 3. האם הגיוני לתקצב את המכרז לפי 100% תפוסה?? איפה נשמע רעיון מעוות שכזה? 4. האם הגיוני להכליל בדרישות העסקת רופא 24 שעות ורוקח קליני ( כשברור שאי אפשר לעמוד בכך תקציבית ) ולהעניש מי שלא מצליח? 5. האם הגיוני להתעלם ממצוקת כח האדם הנוראית בענף הסיעוד, להתנגד להבאת עובדים זרים למוסדות, לא לקחת אחריות על הנושא ולהעניש בקנסות כבדים מוסדות שיעזו להעסיק עובדים במשמרות כפולות? 6. האם הגיוני להפלות קשות בשכר בין אחיות בבתי חולים לאלו של בתי האבות ועדיין לדרוש שיעבדו במוסדות רק אחיות מוסמכות? ובכן, אין לי ספק שהם רואים, ואפילו מבינים את תוצאות המכרז!! מדינת ישראל החליטה כנראה שכיון שיותר זול להחזיק קשיש בבית מאשר במוסד, יש לפעול לחיסול האשפוז הסיעודי. מכרז זה הינו צעד אחד בשרשרת ארוכה של צעדים בכוון זה. הזדקנות האוכלוסייה היא עובדה מוגמרת. כבר היום יש מחסור במיטות. לאור מדיניות משרד הבריאות, היזמים הפרטיים "בורחים" מהתחום. בתים ישנים נסגרו ואין חדשים במקומם. ולמרות הכל, משרד הבריאות טוען שהכל בסדר... המלך הוא אכן ערום ! אביטוב זלקין מנהל בית האבות "נוה הורים" ירושלים (צפיה בדעה במקור)
 • תמיכה
  תמר דשבסקי

  :" המכרז החדש משמעותו עוד דרישות, חלקן מועילות ומשפרות את איכות הטיפול, חלקן סתם מציקות וחלקן כאלה שיש קושי אובייקטיבי… :" המכרז החדש משמעותו עוד דרישות, חלקן מועילות ומשפרות את איכות הטיפול, חלקן סתם מציקות וחלקן כאלה שיש קושי אובייקטיבי ליישם אותן (לדוגמא: דרישה להעלות את כמות כוח האדם בשוק שבו יש קושי לגייס צוות). "הבעיה העיקרית: עלות התוספות והשינויים הכלולים במכרז 2018 אינה מלווה בתוספת מספיקה של התעריף (כלומר: המכרז מעלה את ההוצאות ללא כיסוי הולם בצד ההכנסות)".   (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  עד שמשרד הבריאות לא ישפר את רמת השכר למטפלים ויפסיק לקרוא לו "כוח עזר" אלא יתייחס אליו בכבוד הראוי לו… עד שמשרד הבריאות לא ישפר את רמת השכר למטפלים ויפסיק לקרוא לו "כוח עזר" אלא יתייחס אליו בכבוד הראוי לו - ימשיכו להגיע למקצוע ( לצד אנשים עם לב רחב ונשמה גדולה) אנשים אשר מחפשים פרנסה אך החמלה מהם והלאה. כך נמשיך לראות אירועי אלימות במוסדות ובתי האבות ימשיכו להתחנן לעובדים זרים.   השטח חייב להתעורר עכשיו! (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  דעתי על המכרז: זהו שוב מכרז חד צדדי אשר לא דואג לרווחת הזקנים אלא לכיס של משרדי הבריאות והאוצר. הדרישות…
  דעתי על המכרז: זהו שוב מכרז חד צדדי אשר לא דואג לרווחת הזקנים אלא לכיס של משרדי הבריאות והאוצר. הדרישות עולות אך אין פיצוי לכך.
  הנהלים שנכתבים כנראה נכתבים על ידי אנשים שאינם חיים את השטח ואינם יודעים כיצד מתנהלות מחלקות גריאטריות.
  מנ"כל בית אבות קרית מנחם
  (צפיה בדעה במקור)
 • וגנר יעקב

  יש צורך בהפגנה ולהביא כמה זקנים  סיעודיים במיטותיהם ושיכולים להיות בהפגנה ליד ביתו של שר הבריאות מר נתניהו ואשתו גומלת… יש צורך בהפגנה ולהביא כמה זקנים  סיעודיים במיטותיהם ושיכולים להיות בהפגנה ליד ביתו של שר הבריאות מר נתניהו ואשתו גומלת החסדים גברת שרה נתניהו ולהביא כמה שיותר אנשי תקשורת כולל כאלו מח"ל כדי שגם נציגי הOECD יראו  מה שמתחולל כאן בארץ. אם אי אפשר להביא זקנים שלפחות יביאו מיטות עם בובות של זקנים ושלטים . הייתי בכנס שהתקיים באוניברסיטת בר אילן בנושא הסיעוד, אך ורק כדי למחות כנגד בנושא הזה, בארץ המתיימרת להיות הומנית . ד"ר יעקב וגנר פסיכולוג קליני ורפואי שעבד בנושא הגרופסיכולוגיה במרכז לבריאות  הנפש בראשון לציון שנסגר על ידי  סגן השר הרב יעקב ליצמן וכן במרכז הגריאטרי בראשון לציון ושמיובש עלידי סגן השר הרב ליצמן ושהיו בו 350 מיטות וכעת  בו יש בו כיום רק 70 זקנים וכל זאת מסיבות נד"לן. ד"ר יעקב וגנר (צפיה בדעה במקור)

מקורות עקריים