להתחברות
לקבלת שם משתמש וסיסמא
הרשם כאן

דיור משותף: חיי שיתוף בדיור מוגן בתי אבות ציבורים

דיור משותף: חיי שיתוף בדיור מוגן בתי אבות ציבורים

דיור משותף מזמן  הרחבה משמעותית של הזדמנויות לאינטראקציה חברתית (אחת מהאסטרטגיות העקריות שננקטו בדוח הועדה).

במחקרים הוכח שהתערבויות שמעודדות, כחלק מובנה שלהן, אינטראקציות חברתיות הן אפקטיביות יותר מאלה שאינן מבוססות על פעילות קבוצתית. מודל זה מאפשר הפעלת עוד אסטרטגיות המצויינות בדו"ח כמו שיפור מיומנויות חברתיות והגברת התמיכה החברתית

החיסרון המרכזי הוא לכאורה העלות הגבוהה יחסית  – שכיום אפשרית רק לבעלי אמצעים . הרחבתה לכלל האוכלוסיה דורשת תקציבים גדולים מהמדינה.

המשך חיים בקהילה

המשך חיים בקהילה

המעבר לדיור מוגן או מוסדי הוא  בעייתי מכמה בחינות. מעבר לאתגר העלויות, יש כאן עקירת הזקן מסביבתו הטבעית והקהילתית בה יש לו גם מכרים ולעיתים גם בני משפחה בקרבת מקום. במקרים רבים כאשר הזקן עוזב את ביתו בני המשפחה חשים כאילו האחריות מוסרת מהם ומועברת למוסד ובכך מוחרפת בדידותו.

לפיכך יש צורך בפיתוח פעולות איתור, טיפול ומניעה בתוך הקהילה.
תוכניות בקהילה מאפשרות שינוי דפוסים של התנהגות בלתי מסתגלת – מתוך הקהילה ולא בתוך מסגרת נוקשה ולא גמישה.

sources

תמצית

סוגיית הבדידות כוללת בתוכה התמודדות עם מספר אתגרים:

 • הפרישה מהעבודה מכילה בתוכה מעבר מאורח חיים פעיל לאורח חיים מתון (במקרה הטוב), מסדר יום קבוע לשגרה חדשה ולא מוכרת הכוללת בתוכה זמן עצום של פנאי. גם המעגלים החברתיים מתחילים להצטמצם.
 • התרופפות הקשר, לא רק הפיסי, בין הילדים להורים המזדקנים משפיע גם הוא.
 • עם ההתאלמנות  בן או בת הזוג נותרים לבד בבית. כל מה שנהגו לעשות ביחד כבר לא אפשרי. אין אפילו מי שישמע או יגיב להערה סתמית. הבית ריק. האלמן/ה נשאר/ת לבד במשמעות הכי בסיסית של המילה.
 • ועוד לא אמרנו כלום על השיקול הכלכלי שמשחק תפקיד בהחלטה האם להשתתף או לא בפעילות חברתית, או על ירידה בתפקוד עקב מגבלה פיזית או מנטאלית המובילה לחוסר יכולת לעשות פעולות שסייעו לזקנים בקשר עם החוץ.

הדיון הערוך

 • עורך

  כדי להשתתף בדיון הנכם נדרשים להתחבר עם שם משתמש וסיסמא (ראו בפינה השמאלית העליונה – "כנס" ). במידה ואין ברשותך… כדי להשתתף בדיון הנכם נדרשים להתחבר עם שם משתמש וסיסמא (ראו בפינה השמאלית העליונה – "כנס" ). במידה ואין ברשותך שם משתמש – אנא הרשם כאן (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  הסדרה "80 וארבע" מספקת לנו הרבה רגעים מרגשים. אך היא עושה דבר חשוב הרבה יותר, והוא העלאה למודעות בקנה מידה… הסדרה "80 וארבע" מספקת לנו הרבה רגעים מרגשים. אך היא עושה דבר חשוב הרבה יותר, והוא העלאה למודעות בקנה מידה נרחב את הקושי במציאת פתרון לבעיית הבדידות. הילדים של מר הופמן (בסרטון) בוודאי תמכו בהחלטתו לעבור לדיור מוגן לאחר מות אשתו. הם בוודאי עשו זאת מתוך מחשבה שהבדידות שחש תעלם ותוחלף ברשת קשרים משמעותיים מיד עם המעבר. יחד, אנו מגלים שזה לא כל כך פשוט... אם כן, כיצד בכל זאת ניגשים לפתור את בעיית הבדידות? (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  מהי הדרך העיקרית להתמודדות עם בעיית הבדידות? מהי הדרך העיקרית להתמודדות עם בעיית הבדידות? (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  דיור משותף כמו בתי האבות או הדיור המוגן , מזמן  הרחבה משמעותית של הזדמנויות לאינטראקציה חברתית (אחת מהאסטרטגיות העקריות שננקטו… דיור משותף כמו בתי האבות או הדיור המוגן , מזמן  הרחבה משמעותית של הזדמנויות לאינטראקציה חברתית (אחת מהאסטרטגיות העקריות שננקטו בדוח הועדה). מחקרים הוכיחו שהתערבויות שמעודדות, כחלק מובנה שלהן, אינטראקציות חברתיות הן אפקטיביות יותר מאלה שאינן מבוססות על פעילות קבוצתית.  לפיכך חיי שיתוף שבהם יש פעילויות קבוצתיות בצורה מסודרת ומובנית נראים אופטימליים להשגת מטרה זו  . אסטרטגיות נוספות שהוצעו כמו שיפור מיומנויות חברתיות והגברת התמיכה החברתית חסרונות  מרכזיים הם הניתוק מהסביבה הטבעית והעלות  הגבוהה יחסית  של הדיור המוסדי המשותף . זו כרגע מהווה פתרון רק לבעלי אמצעים . הרחבת האפשרות לכלל האוכלוסיה מחייבת השקעה תקציבית גדולה מהמדינה שלא בטוח שהיא ישימה (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  מעבר לבעיית העלויות, המעבר לדיור משותף עוקר את הזקן מסביבתו בה יש לו גם מכרים ובני משפחה. מעבר שכזה עלול… מעבר לבעיית העלויות, המעבר לדיור משותף עוקר את הזקן מסביבתו בה יש לו גם מכרים ובני משפחה. מעבר שכזה עלול לגרום לבני המשפחה להסיר את האחריות כלפיו  בכך להחריף את בדידותו. מחקרים הראו שקיבוץ זקנים בודדים למקום אחד לא בהכרח יעודד קשר ביניהם משום שדפוסי ההתנהגות והמחשבה שהתגבשו בעברם עלולים למנוע קשרים חדשים . לפיכך יש לעודד הישארות בקהילה ולתמוך בזקן על ידי פיתוח פעולות איתור, טיפול ומניעה בתוכה. תכניות אלו  יכולות לאפשר שינוי דפוסים של התנהגות בלתי מסתגלת – מתוך הקהילה ולא בתוך מסגרת נוקשה ולא גמישה. (להרחבה ראו  כאן): אחת הדוגמאות היא שילוב מתנדבים המבקרים בבתי הקשישים (על תכניות נוספות ראו כאן) (צפיה בדעה במקור)
 • אודי ליאון

  יוזמות מלמטה יוזמות מלמטה (צפיה בדעה במקור)
 • תמר דשבסקי

  היום פגשתי אישה מרגשת בת 87 אשר מטפלת בבעלה בן ה 93 החולה בדמנציה. האישה המופלאה הזו הקימה בעצמה קבוצה… היום פגשתי אישה מרגשת בת 87 אשר מטפלת בבעלה בן ה 93 החולה בדמנציה. האישה המופלאה הזו הקימה בעצמה קבוצה לנשים בודדות . להיפגש יחד ולדבר. הבדידות, היא אומרת, זה הדבר הקשה ביותר בזיקנה. (צפיה בדעה במקור)
 • עורך

  כתבה חדשה שפורסמה לאחרונה מציתה מחדש את הדיון לגבי השאלה האם להמשיך ולגור בקהילה (בתמיכה מצומצמת יחסית) עם בדידות שנוצרת… כתבה חדשה שפורסמה לאחרונה מציתה מחדש את הדיון לגבי השאלה האם להמשיך ולגור בקהילה (בתמיכה מצומצמת יחסית) עם בדידות שנוצרת בעקבות אבדנים מצד אחד, והקושי בשינוי הדרמטי שבמעבר לדיור משותף מצד שני, אשר כרוך בעלויות ובהתרחקות מהמשפחה. הכתבה מעלה את הטענה שתכנון עירוני נכון יכול לאפשר המשך חיים בקהילה בתמיכה משמעותית. ההצעה תקדם קהילה רב גילאית מעורבת שבה כל אדם נתרם מהמגוון האנושי. מוזמנים לקרוא את הכתבה כאן ולהביע את דעתכם בדיון כאן (צפיה בדעה במקור)

מקורות עקריים